ECB vymenováva riziká nespustenia vlastnej digitálnej meny

Ak by Európska centrálna banka nespustila svoju vlastnú digitálnu menu, mohlo by to viesť k dominancii zahraničných technologických obrov v európskom i globálnom finančnom systéme.

euro

Podľa Európskej centrálnej banky zostala medzinárodná úloha eura v uplynulom roku stabilná. Došlo síce k nepatrnému podielu eura na globálnych rezervných menách, to sa ale dá vysvetliť poklesom ekonomickej aktivity a tiež exportu eurozóny v dôsledku koronavírusovej pandémie, ktorá prepukla vlani na jar.

Aby sa na existujúcom rozložení síl a na stabilite súčasného finančného systému nič nezmenilo, centrálne banky by mali dokončiť svoje projekty na spustenie vlastných digitálnych mien (CBDC – Central Bank Digital Currency). Myslí si to prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová. Ak by centrálne banky od svojich zámerov upustili, vypratali by pole nadnárodným technologickým obrov, ktorí by mohli nielen európsky, ale aj globálny finančný systém destabilizovať.

Lagardeová vidí najväčšie nebezpečenstvo v tom, že fakticky každá technologická spoločnosť môže začať vydávať vlastnú digitálnu menu, čím by sa mohla postupne nabúravať rola centrálnych bánk, čoby stabilizátora nielen finančného systému, ale celej ekonomiky. ECB už na projekte svojej CBDC pracuje a digitálne euro by mohlo byť spustené do štyroch rokov.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno