Európska centrálna banka upravila svoj inflačný cieľ. K rastu cien bude zhovievavejší

Po dlhú dobu bol inflačný cieľ Európskej centrálnej banky definovaný ako medziročný nárast harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien blízko dvom percentám, ale zároveň pod touto hranicou. Teraz sa centrálna banka rozhodla svoj cieľ spresniť.

peniaze, euro, eura, banky

Európska centrálna banka upravila vo štvrtok definíciu svojho inflačného cieľa. Doterajšia formulácia „blízko, ale zároveň pod dvoma percentami“ totiž podľa centrálnych bankárov neznela príliš jasne. Nanovo je teda definovaný ako „dve percentá ročne v strednodobom horizonte“.

„Veríme, že dvojpercentný inflačný cieľ je jasnejší a jednoduchší pre komunikáciu a zároveň dobre vybalancovaný,“ uviedla prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová na tlačovej konferencii po rokovaní vedenia ECB.

Lagardeová zdôraznila, že ECB si je vedomá, že inflácia sa nemôže permanentne nachádzať presne na dvoch percentách, ale že má tendenciu sa vychyľovať oboma smermi. „To je však v poriadku,“ dodala. Niektorí odborníci ale tvrdia, že ide v istom zmysle o miernej rozvoľnenie inflačného cieľa, ktoré navyše prichádza v čase, keď svet zápasí s nezvyčajne vysokou infláciou a ECB ako by vysielala signál, že bude k inflácii zhovievavejšia.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno