Epidémia koronavírusu už má ekonomické dôsledky

Čím skôr sa podarí krízu okolo koronavírusu vyriešiť, tým lepšie. A to nielen pre čínsku, ale aj globálnu ekonomiku.

Prvou obeťou krízových situácií sú spravidla akciové trhy. A platí, že v prípade nového typu koronavírusu, ktorý sa z čínskeho Wu-chan stihol rozšíriť už na tri kontinenty (mimo Ázie): Ameriky, Austrálie a Európy – akcie po celom svete slabnú, v niektorých prípadoch sa týždenný prepad blíži dvom percentám.

Ďalší na rade je turistický ruch alebo oblasť služieb všeobecne. Dochádza k rušeniu stoviek letov, smerujúcich z a do Číny  alebo uzatváraniu obchodov v mestách, ktoré čínske úrady vrhli do karantény. Napríklad americký fastfoodový reťazec oznámil, že v nejbližších dňoch neotvorí svoje reštaurácie vo Wu-chan a okolitých mestách.

Hrozba epidémie nebezpečného vírusu však má aj svojich víťazov. Investori si obľúbili zlato, hľadali vhodný prístav pre svoje peniaze a tak cenu žltého kovu rastie. Posilňujú akcie farmaceutických firiem v očakávaní silnejúceho dopytu po ich produktoch. Súčasná epidemiologická kríza pripomína šírenie choroby SARS, ktoré začalo v roku 2002. Oproti SARS je však momentálne podľa odborníkov väčšia šanca na rýchlejšie možné útoky, a tak by ekonomické následky súčasnej epidémie nemuseli dosiahnuť väčšie rozmery.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno