Federálny rezervný systém bezprostredne po prijatí obmedzení, ktoré mali vplyv na hospodárstvo, prišiel s bezprecedentným stimulačným balíčkom. Jeho cieľom bolo udržať nádej, že najsilnejšia ekonomika sveta „nespadne“ do recesie, ale po odznení pandémie sa opäť rozbehne. Lenže pumpovanie peňazí do finančného systému viedlo len k tomu, že dolár začal voči hlavným svetovým menám oslabovať.

Ešte v marci dosahoval index doláru voči košu mien trojročné maximum na úrovni 102,99 bodov. Pred koncom roka spadol na necelých 90 bodov. Počas roka 2020 tak dolár stratil 6,77 percenta svojej hodnoty, oproti marcovému maximu oslabil o 12,65 percenta.

Bohužiaľ ani očakávania v roku 2021 nevyznievajú pre dolár priaznivo. Udržiavanie nízkych úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou v kombinácii s rekordným rozpočtovým i obchodným deficitom budú pre menu Spojených štátov výzvou. „Očakávam, že dolár bude ešte niekoľko rokov oslabovať,“ uviedol pre agentúru Reuters Kevin Boscher z investičnej spoločnosti Ravenscroft.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno