Ťažba ropy sa tak v Rusku znížila prvýkrát od roku 2008 a navyše pod úroveň roku 2011. Jedná sa tak takmer o deväťpercentný pokles a vôbec prvé medziročné zníženie ťažby od roku 2008. Môže za to jednak pokles globálneho dopytu po rope v dôsledku koronavírusovej krízy, jednak ide o výsledok rokovaní v rámci skupiny krajín OPEC+. Vlaňajšia produkcia je zároveň najnižšia od roku 2011, kedy sa svetový trh s ropou ešte spamätával z následku globálnej finančnej krízy.

Rusko s obmedzením ťažby súhlasilo vlani v apríli, kedy svoju produkciu znížilo o viac ako dva milióny barelov denne, čo nemá obdobu. V posledných týždňoch a mesiacoch sa ale Rusko snaží ostatné krajiny skupiny OPEC + presvedčiť, aby sa ťažba opäť zvyšovala.

Podľa odhadov je teraz na globálnom trhu s ropou deficit v ponuke okolo troch miliónov barelov denne, a preto sa očakávalo, že sa skupina OPEC+ na zvýšení ťažby dohodne. Summit zástupcov jednotlivých krajín, ktorý sa konal 4. januára, sa ale pretiahne prinajmenšom do druhého dňa, pretože dohoda zatiaľ nebola dosiahnutá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno