Čínsky trh s emisnými kvótami je gigantický, ale neefektívny, varujú odborníci

Trh s emisnými kvótami v Číne má za sebou takmer týždeň fungovania. Ale aj po tak krátkej dobe si niektorí odborníci myslia, že hneď nebude plniť požadované ciele, kvôli ktorým takéto trhy existujú. Kvóty sú skrátka príliš lacné.

čína, vlajka, čínská vlajka

Keď sa na šanghajskej burze začalo v polovici júla obchodovať s emisnými kvótami skleníkových plynov, bolo možné jednu tonu kúpiť za 7,4 dolára. Súčasná cena sa pohybuje asi o pol dolára vyššie. Rovnaká tona emisií skleníkových plynov sa na trhu Európskej únie obchoduje za takmer 62 dolárov, teda za takmer osemnásobok čínske ceny.

A to je podľa odborníkov hlavný dôvod, prečo čínsky trh s emisnými kvótami nemôže zatiaľ viesť k rovnakým efektom ako v Európskej únii. Hoci sa emisné kvóty vzťahujú na viac ako dvetisíc čínskych elektrární, pri takto nízkej cene uhlíka sa im neoplatí investovať do modernizácie svojich technológií s ohľadom na emisie skleníkových plynov.

„Čínsky trh nevytvára dostatočné impulzy pre znižovanie produkcie elektriny v uhoľných elektrárňach,“ uviedol na Twitteri Lauri Myllyvirta, analytik výskumnej inštitúcie Centre for Research on Energy and Clean Air. Podľa neho tak čínsky trh s emisnými funguje skôr ako administratívny nástroj než skutočný trh.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno