Americký dolár počas stredy klesol voči hlavným svetovým menám o 0,2 percenta. Pritom ešte v utorok kurz dolára vystúpal voči košu mien na najsilnejšiu úroveň za posledné tri mesiace. Na vine sú rastúce obavy z šírenia varianty delta vírusu SARS-CoV-2. Strata dolára by mohla byť ešte hlbšia, keby zároveň neoslabil japonský jen, ktorý v posledných dňoch tiež bojuje o priazeň investorov.

Vedľa nástupu varianty delta sa trhy tiež obávajú americkej inflácie, ktorá zotrváva na mimoriadne vysokej úrovni. Žiadne signály ale zatiaľ nenaznačujú, že by mohla v dohľadnej dobe klesnúť na prijateľnú hladinu okolo dvoch percent ročne.

Investori ale napriek tomu zostávajú pozitívne naladení, pokiaľ ide o dlhodobý výhľad amerického dolára. To je pozitívna správa aj s ohľadom na nejasnosti, či proti vysokej inflácii zasiahne Federálny rezervný systém. Ak investori z dlhodobého hľadiska doláru veria, potom možno jeho súčasné oslabenie chápať len ako výkyv, ktorý nebude prispievať k akcelerácii inflácie, a Fed tak nebude mať dôvod teraz uťahovať menovú politiku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno