Komoditné a akciové burzy v Číne sa po takmer dvoch týždňoch znovu otvorili. Meď, železná ruda, ale aj oceľ alebo palmový olej zamierili prudko nadol. Výnimkou je teplárenské uhlie.

Väčšina dôležitých komodít obchodovaných na burze v Šanghaji i Ta-lien počas pondelka dosiahla alebo sa priblížila hranici maximálneho denného pohybu cien smerom nadol. Meď, ropa, železná ruda alebo oceľ oslabili v priemere o sedem až osem percent. A to vrátane futures kontraktov. Došlo tak k očakávanému vývoju po tom, čo čínske komoditné burzy zostali zatvorené posledné takmer dva týždne. Pôvodne kvôli oslavám príchodu nového lunárneho roka, uzávierka sa však pretiahla kvôli epidémii koronavírusu.

A práve šírenie nákazy stojí za prudkým oslabením čínskych komoditných obchodných parketov. Burzy v Ta-lien a Šanghaji iba dohnali to, čo sa v medziobdobí udialo na komoditných burzách vo svete. Tie sa tiež ocitli pod tlakom koronavírusu, v dôsledku ktorého sa stupňujú opatrenia, ktoré ochromujú niektoré významné sektory národných ekonomík. Najviac je v tejto chvíli zraniteľná čínska ekonomika, kde práve obavy z ďalšieho jej spomalenia spôsobujú očakávaný pokles dopytu po kľúčových surovinách, a tým pádom aj ich zlacňovanie na komoditných burzách. Dá sa očakávať, že aj napriek miernej korekcie bude oslabujúci trend pokračovať, a to do doby, kým nebude epidémia zažehnaná.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno