Čínske akcie v pondelok posilnili po pozitívnom prekvapení o vývoji HDP

Akcie na burze v Šanghaji pridali počas pondelkového obchodovania približne jedno percento. Najviac posilňovali bankové tituly a segment priemyselných materiálov. Za vzostupom stoja lepšie ako očakávané výsledky čínskeho hrubého domáceho produktu za minulý rok.

čína, šanghaj, shanghai, akcie, azijske akcie, ázie

Index šanghajskej burzy CSI300 počas pondelka spevnil o 1,1 percenta, Shanghai Composite potom o 0,8 percenta. Technologické tituly pridali bezmála dve percentá, bankové a priemyselné podniky dokonca zaznamenali ešte o niečo silnejší rast. Burza v Šen-čene rovno posilnila o 1,1 percenta.

Optimistickú náladu na čínskych akciových trhoch spôsobili aktuálne dáta o ekonomickom raste druhého najväčšieho hospodárstva sveta. Čínsky hrubý domáci produkt v poslednom minuloročnom kvartáli medziročne vzrástol o 6,5 percenta a za celý minulý rok potom o 2,3 percenta. Tempo oživenia v poslednom štvrťroku je dokonca vyššie ako miera rastu HDP pred propuknutím pandémie.

Čínske hospodárstvo je tak jediné z tých významných, ktorým sa podarilo v minulom roku zvýšiť svoju výkonnosť. A to dokonca vo väčšej miere, než sa očakávalo. Medzinárodný menový fond v Číne veštil hospodársky rast vo výške 1,9 percenta. Podľa analytikov Credit Suisse by tento rok čínska ekonomika mohla vyrásť o viac ako sedem percent.

2 KOMENTÁŘE

  1. […] Druhá zlá správa prišla od Medzinárodného menového fondu, ktorý znížil výhľad svetového hospodárstva na budúci rok. Svetové hospodárstvo neporastie o 2,9 %, ale len o 2,7 %. Najpomalšie sa budú vyvíjať ekonomiky bohatých krajín, pričom Nemecko a Taliansko dokonca zažijú hospodársky pokles. India si udrží pozíciu najrýchlejšie rastúcej ekonomiky s viac ako šesťpercentným rastom HDP. […]

Comments are closed.