Čínske akcie uzavreli na najnižšej úrovni za posledné tri mesiace

Nielen čínske burzy sa ocitli pod tlakom. V polovici týždňa klesali akcie tiež v Hongkongu a niekoľkých ďalších ázijských krajinách. Investorov z čínskych akcií ale vyháňali obavy z rastúceho napätia medzi Čínou a západnými krajinami.

čína, vlajka, čínská vlajka

Súhrnný index šanghajskej burzy stratil počas stredajšieho obchodovania 1,3 percenta a klesol na najnižšiu úroveň od 24. decembra minulého roka. Index CSI300, ktorý zahŕňa blue-chips akcie, dokonca oslabil o 1,61 percenta. Nižšie bol naposledy 11. decembra. Najväčšie straty zaznamenali indexy mapujúce tituly zo sektoru komodít a dopravy, keď v oboch prípadoch došlo k približne štvorpercentnému poklesu. Menšia burza v Šen-čene stratila 1,41 percenta.

Čínske akciové trhy sú pod tlakom kvôli obavám zo stupňujúceho sa napätia medzi Čínou a západnými krajinami, najmä Spojenými štátmi. Zlá nálada sa preliala aj na burzu v Hongkongu, ktorá oslabila o viac ako dve percentá. Index Hang Seng sa dostal na desaťtýždňové minimum. Hongkong tiež reagoval na predpokladané oslabenie burzy v New Yorku, ku ktorému skutočne došlo.

K poklesu sa pridali ďalšie ázijské burzy na čele s Tokiom, ktorého index Nikkei oslabil o viac ako dve percentá. Iba trhy v Malajzii a na Filipínach vykázali mierny pohyb smerom nahor.