Spracovateľský priemysel najľudnatejšej krajiny sveta bol v druhej polovici minulého roka doslova hladný po medi a hliníku. Kvôli karanténnym opatreniam v tradičných dodávateľských krajinách ako Peru však nebol dostatok týchto kovov na trhu. Zatiaľ čo predtým sa Čína spoliehala na spracovanie hliníkového a medeného šrotu, v minulom roku doviezla tejto druhotnej suroviny najmenej od roku 2016.

Ide do značnej miery o dôsledok štyri roky starého vyhlásenia vojny dovozu odpadu prezidentom Si Ťin-pching. Na jeho základe mal byť import pevného odpadu do konca roka 2020 úplne vynulovaný. K tomu však nedošlo, dovoz hliníkového či medeného šrotu napriek tomu od roku 2018 klesol o dve tretiny. Namiesto toho Čína vlani importovala rekordný objem surového hliníka a rafinovanej medi. V prípade medi došlo k medziročnému rastu o 275 percent.

Podľa analytikov však Čína svoj náhľad na dovoz kovového šrotu z cenových dôvodov prehodnotí. Uvedomuje si totiž, že ide o dobre recyklovateľnú surovinu. Problém Číny je v tom, že podobne uvažujú krajiny, z ktorých Čína skôr kovový šrot vo veľkom  dovážala.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno