Čína a Irán podpísali dohodu o dlhodobej spolupráci

Hoci sú obe krajiny na sankčnom zozname Spojených štátov, nič si z toho zjavne nerobia. Ich vrcholní zástupcovia totiž podpísali dlhodobý kontrakt o vzájomnej ekonomickej a politickej spolupráci.

Dohoda je podpísaná na 25 rokov. „Vzťahy medzi našimi krajinami teraz dosiahli úroveň strategického partnerstva a Čína má záujem na tom, aby sa vzťahy s Iránom zlepšovali,“ uviedol po podpise zmluvy čínsky minister zahraničia Wang Yi. Podľa neho vzťahy Číny a Iránu nebudú nijako poznačené aktuálnou situáciou, ale budú „trvalé a strategické“, dodal Wang s tým, že Irán sa vraj rozhoduje nezávisle a nemení svoje postoje na základe jedného telefonátu.

Dohoda bola prejednávaná niekoľko mesiacov a mala by zahŕňať okrem iného možnosť pre čínske firmy investovať do iránskeho energetického sektora a infraštruktúry. Iránsky prezident Hassan ocenil čínsku podporu Iránu, keď uzatváral jadrovú dohodu so svetovými veľmocami, v ktorej sa zaviazal utlmiť svoj jadrový program výmenou za uvoľnenie medzinárodných sankcií. „Spolupráca medzi oboma krajinami je veľmi dôležitá aj práve s ohľadom na plnenie podmienok jadrovej dohody európskymi krajinami,“ uviedol iránsky prezident.