Čilsky prezident chce posilňovať energetickú spoluprácu s Argentínou

Nový čilsky prezident Gabriel Boric vyrazil na oficiálnu návštevu Argentíny, kde sa stretol so svojím náprotivkom Albertom Fernandezom. Hlavy oboch štátov spolu rokovali o posilnení ekonomickej, kultúrnej a tiež energetickej spolupráce.

Energetická spoluprácia a jej nadviazanie

„Čelíme výzvam, ktoré nás spájajú,“ uviedol Gabriel Boric v spoločnom vyhlásení s argentínskym prezidentom Fernandezom. Borice na ceste do Argentíny sprevádzal aj čilsky minister energetiky Claudio Huepe Minoletti, ktorý rokoval argentínskym ministrom hospodárstva Martinom Guzmanom. Členovia kabinetov oboch krajín podpísali deklaráciu o bilaterálnej energetickej spolupráci a komercializácii zemného plynu a ropy.

Problémy v minulosti priniesli diplomatickú krízu

Ministri hovorili o možnostiach vývozu argentínskeho plynu a ropy do Čile, av hre by mohlo byť aj obnovenie ropovodu a plynovodu Neuquen-Biobio. V polovici prvej dekády tohto storočia totiž došlo k odstrihnutiu exportu argentínskeho plynu do Čile, čo medzi oboma krajinami vyvolalo diplomatickú krízu. K obnoveniu vývozu došlo až v roku 2018, a Čile ku koncu tohto januára z Argentíny odobralo plyn za viac ako 350 miliónov dolárov.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno