Recesia ekonomike USA nehrozí, myslia experti. Hoci sa časť výnosovej krivky chová neštandardne

Výnosová krivka amerických vládnych dlhopisov získala v posledných dňoch inverzný charakter. Desaťročné bondy ponúkajú nižší percentuálny výnos ako dlhopisy dvojročné alebo trojročné. V takýchto prípadoch spravidla nasledovala hospodárska recesia.

Ekonomika USA

Výnimka potvrdzuje pravidlo

Podľa niektorých expertov však môžeme byť svedkami výnimky, ktorá potvrdzuje pravidlo. „V najbližšom čase nevidíme na obzore žiadne známky recesie,“ uviedla pre agentúru Reuters Gargi Chaudhuriová, investičná analytička BlackRock, najväčšej globálnej spoločnosti pre správu aktív. „Hoci nechcem jednoducho povedať, že tentoraz je situácia iná, vidím mnoho faktorov, ktoré sa líšia od tých, keď k inverzii výnosovej krivky dochádzalo v minulosti,“ dodala.

Signály z Fedu

Súčasná inverzia výnosovej krivky amerických vládnych dlhopisov je do značnej miery vyvolaná umelo. Medzi také patria výrazne jastrabia signály zo strany Federálneho rezervného systému. Tie spôsobujú, že medzi investormi rastie presvedčenie, že Fed bude ďalej a možno výraznejšie zvyšovať úrokové sadzby, čo ale môže mať iba krátkodobý charakter. Preto krátkodobé dlhopisy teraz nesú vyšší výnos ako desaťročné. „Stále vidíme priestor, aby sa aj dlhodobé sadzby pohli vyššie,“ dodala Chaudhuriová.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno