Cena ropy prudko klesla. Na vine sú obavy z nástupu ďalšej vlny pandémie v Európe

Ropa zlacňuje päť dní v rade. Až do štvrtka však išlo len o pozvoľný pokles ceny barelu čierneho zlata. Vo štvrtok prišiel pád o sedem percent a ropa sa tak vzápätí ocitla na hranici 60 dolárov za barel.

ropa, cena ropy, brent

Za prudkým prepadom ceny ropy stojí nárast obáv z nástupu ďalšej vlny koronavírusovej epidémie v Európe. Presnejšie povedané narastajúce riziko, že mnohé európske štáty budú nútené pristúpiť k opätovným uzatváraniam svojich ekonomík, respektíve odďaľovanie rozvoľnenia protiepidemických opatrení.

Na zlacnenie ropy sa podpísalo aj pozastavenie očkovania vakcínou proti koronavírusu z dielne spoločnosti AstraZeneca v niektorých európskych krajinách. Do istej miery sa tak napĺňajú prognózy skupiny OPEC+, podľa ktorých síce dopyt po rope rastie, ale tento rast je zatiaľ veľmi krehký. Ropa typu brent sa totiž ešte minulý týždeň obchodovala tesne pod hranicou 70 dolárov za barel.

Od začiatku tohto roka zdražela už o viac ako 30 percent, avšak posledný vývoj naznačuje, že bude bojovať o 60-dolárovú métu. Svoju úlohu môže zohrať aj americký dolár, ktorý má v posledných dňoch tendenciu skôr posilňovať, čo by mohlo ropu poslať ešte na nižšie úrovne.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno