Dvadsať miliónov dolárov investuje fond Billa Gatesa do kalifornského stratupu, ktorý vyvíja technológiu pre zníženie spotreby vody pri ťažbe lítia.

Kalifornská spoločnosť Lilac Solutions tvrdí, že jej technológia je skutočným „game CHANGER“ na poli dobývanie strategického kovu, ktorý sa používa pri výrobe batérií. Je totiž založená na iónovej výmene, čo vraj zvyšuje efektivitu ťažby lítia až dvojnásobne. Firma sa teraz zameria na ďalší vývoj technológie, aby sa dala komercializovať.

V súčasnosti je ťažba lítia veľmi náročná na spotrebu vody. Tá sa používa na extrahovanie prvku z lítiovej rudy. Odhaduje sa, že na získanie jednej tony tohto striebristého kovu sa spotrebuje asi sedemdesiat tisíc litrov vody. Riešenia spoločnosti Lilac dokáže tú istú vodu využívať opakovane a celú procedúru extrahovania lítia výrazne urýchliť.

Výkonný riaditeľ spoločnosti, David Snydacek, tiež uviedol, že Lilac má v pláne vyskúšať, či by táto technológia našla využitie aj pri získavaní lítia zo soľanky, ktorá je vedľajším produktom pri ťažbe ropy alebo pri získavaní geotermálnej energie. Ak sa technológia v praxi osvedčí, výrazne tým vzrastie využiteľný potenciál zásob lítia v Bolívii, Čile a ďalších krajinách Latinskej Ameriky, ktoré sú na ložiská lítia bohaté.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno