Americká inflácia je najvyššie za 2,5 roka. Akcie reagujú poklesom

Ceny tovarov a služieb v Spojených štátoch v marci medziročne vzrástli o 2,6 percenta. Ide o najvyššiu medziročnú mieru rastu inflácie, ktorú USA od júla 2018 zaznamenala. Medzimesačne ceny vzrástli o 0,6 percenta, čo je o 0,2 percentuálneho bodu viac ako vo februári.

usa

Za zrýchlením rastu cien stáli v marci najmä ceny pohonných hmôt, oznámil v utorok americký Bureau of Labor Statistics. Benzín a nafta na čerpacích staniciach v USA medziročne zdraželi o viac ako 22 percent. Práve pohonné hmoty sa tiež zaslúžili o to, že energetické komodity ako celok zaznamenali cenový nárast o 13,2 percenta.

Federálny rezervný systém (americká centrálna banka) očakával, že marcová medziročná miera inflácie dosiahne len 2,4 percenta. Aj napriek tomu ale z radov centrálnych bankárov znie, že súčasný rast inflácie na 2,5-ročné maximá je len prechodný a v nasledujúcich mesiacoch budú inflačné tlaky slabnúť.

Wall Street na správy o marcovej inflácii zareagovala miernym poklesom. Index S&P 500 stratil v úvodnej fáze obchodovania ľahko cez pol percenta, podobne ako Dow Jones Industrial Average. Neskôr však Wall Street straty vymazával.