Automobilový priemysel bojuje s nedostatkom čipov. Niektorí výrobcovia zatvárajú továrne

Svet trpí nedostatkom mikročipov, ktoré sú súčasťou nielen počítačov alebo mobilných telefónov, ale tiež tvoria kľúčovú súčasť v moderných automobiloch. Niektorí výrobcovia kvôli vzniknutej situácii pozastavujú výrobu vo svojich továrňach.

auta, auto, honda

Naposledy na nedostatok čipov zareagovala americká automobilka Ford, ktorá sa chystá zastaviť výrobu v piatich svojich závodoch v Spojených štátoch a jednom závode v Turecku. Ford zatiaľ neuviedol, koľko vozidiel v dôsledku nedostatku čipov na trh nedodá. Analytici však očakávajú, že neblahú situáciu budú reflektovať finančné výsledky za prvý tohtoročný kvartál.

Podľa agentúry Reuters Ford v marci odhadol, že viaznuce dodávky mikročipov vyjdú automobilku na 1 až 2,5 miliardy dolárov. Výrobca vozidiel upravuje svoj výrobný program tak, aby čo najmenej utrpela produkcia najziskovejších modelov na čele so svojím pickupom F-150.

Situácia ale negatívne dopadá aj na ďalšie automobilky a ich výrobné závody v rôznych krajinách sveta. Problémom čelia giganti ako japonská Honda, nemecký Volkswagen alebo americká automobilka, General Motors. Na pomoc pribehol výrobca počítačových čipov Intel, ktorý ponúkol, že časť svojej produkcie dodá práve automobilkám.

1 komentář

Comments are closed.