Americká ekonomika rástla rýchlejšie, než sa pôvodne čakalo. Vyššie sú aj firemné zisky

Hrubý domáci produkt Spojených štátov sa v druhom štvrťroku medziročne zvýšil o 6,6 percent. Ide o mierne rýchlejší ekonomický rast, než ukazoval predbežný odhad. Lepšie sa darilo tiež americkým firmám.

USA

Americké korporácie zaznamenali v druhom tohtoročnom štvrťroku obrovský nárast dopytu, ktorý im dovolil predávať tovar a služby za vyššie ceny. Výsledkom bolo zvýšenie ziskov na rekordné úrovne. Tempo ich rastu sa dostalo štvrťročne na 9,2 percenta. A to napriek tomu, že tie isté korporácie museli čeliť vyšším výrobným nákladom v dôsledku nedostatku dôležitých vstupov na trhu. Nedostávala sa tiež pracovná sila, čo tiež prispelo k rastu nákladov.

Hrubý domáci produkt USA sa v období od apríla do júna medziročne zvýšil o 6,6 percenta, pričom predbežný odhad hovoril o 6,5 percenta. Ekonomický rast v Spojených štátoch tak prakticky kopíroval očakávania analytikov.

A podľa všetkého bude solídne ekonomické oživenie USA pokračovať aj v najbližších mesiacoch. Federálny rezervný systém totiž opakovane uisťoval, že prioritou je teraz znížiť nezamestnanosť na predcovidovú úroveň.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno