Šéf Fedu Jerome Powell potvrdil pokračovanie v uvoľňovaní menovej politiky

So sprísňovaním menovej politiky nie je dôvod sa ponáhľať. Federálny rezervný systém bude aj naďalej pokračovať v podpore ekonomického oživenia Spojených štátov. Cieľom je plná zamestnanosť.

dollar, USA, money

To je hlavné posolstvo dlho očakávaného prejavu guvernéra americkej centrálnej banky Jeromea Powella. Predniesol ho v piatok na každoročnom zasadnutí svetových centrálnych bankárov, ktoré sa obvykle koná v mestečku Jackson Hole v štáte Wyoming. Kvôli koronavírusu sa však stretnutie konalo on-line.

Jerome Powell zdôraznil, že vysokú infláciu, ktorek USA čelí, Fed považuje aj naďalej za prechodnú, a že dôležité je teraz uzdravovať hospodárstvo zasiahnuté pandémiou koronavírusu. Za podmienku pre obmedzovanie kvantitatívneho uvoľňovania v podobe nákupov cenných papierov v objeme 120 miliárd dolárov mesačne Powell považuje pokračujúci rast zamestnanosti. V takom prípade by mohlo k takzvanému taperingu dôjsť ešte tento rok.

Analytici vnímajú Powellov prejav ako povzbudzujúci, keďže na trhoch narastali obavy, že Fed proti vysokej inflácii zasiahne. Podľa nich budú kľúčové dáta z amerického trhu práce. Ak sa ukáže, že nezamestnanosť dramaticky klesá, očakávajú, že by rozhodnutie o obmedzení nákupu bondov zo strany Fedu by mohlo prísť už v septembri.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno