Kurzy devízového trhu sú jedným z vôbec najživších organizmov na ekonomickej scéne. A my dúfame, že si snáď už nikto z našich čitateľov nemyslí, že práve on k tomuto pohybu nijako neprispieva. Menové páry totiž rozhodne nie sú hrou len veľkých bánk a nadnárodných inštitúcií, k dianiu na Forexe prispievame totiž bez výnimky azda úplne všetci. Stačí len, aby ste si vo svojej lokálnej zmenárni previedli peniaze na menu danej krajiny, alebo proste len v zahraničí urobili platbu kartou. A aj keď môže mať laik pocit, že kurzové rozdiely sú spravidla len veľmi nepatrné, opak je pravdou. Zvlášť pokiaľ sa bavíme o väčších sumách (ktoré sú na takúto klasickú rodinnú dovolenku potrebné, rozdiely v kúpnej sile môžu byť naozaj markantný.

Vyplatila sa dovolenka do Česka?

Ak budeme za začiatok turistickej sezóny pre potreby tohto článku na chvíľu pokladať začiatok júla, výmenný kurz medzi eurom a českou korunou začínal podľa stredových kurzov Českej národnej banky na hodnote 25,505 Sk (za 1 EUR).

O púhych 14 dní neskôr (15. júla 2021) sme sa ale u tohto menového páru už pohybovali na hodnote 25,585. Prvý júlový týždeň bola koruna oproti euru vôbec najslabší za dobu uplynulých dvoch mesiacov. Ak ste teda počas leta vyrazili na dovolenku do Českej republiky, mohli ste v tomto prípade celkom zaujímavo ušetriť.

S korunou sa to v posledných mesiacoch však má ako na hojdačke. Analytici čakali, že bude stále viac nadobúdať na sile, nejasná situácia ohľadom vývoja Koronavirové pandémie ale prináša strach – a trhy sú na pochybách. Uvidíme, akým smerom bude vývoj pokračovať. Sami sme zvedaví, či nás čaká ďalší Lockdown alebo sprísnenie súčasných opatrení. To by sa na ekonomickej situácii samozrejme podpísalo značne výrazným spôsobom.

Staré dobré Chorvátsko … kuny alebo eurá?

Chorvátsko sa dlhodobo radí k tým najobľúbenejším letným destináciám, do ktorých majú Česi namierené. Mnoho z našich čitateľov už tiež určite vie, že tunajšie oficiálna mena (minimálne v záležitostiach cestovného ruchu) pomaly stráca na popularite. Áno, turisti sem stále častejšie vyrážajú s peňaženky naplnenými eurom – a miestne na to ochotne počuje. A pre Slovákov to teda znamená, že návšteva zmenárne nebude až tak nutná.

Ak ste sa ale predsa len rozhodli vymeniť si eurá na chorvátské národné platidlo, ušetriť sa dalo aj tu. Ešte 28. mája ste za 1 euro dostali v prepočte 7,519 HRK. Už 14. júna ale iba 7,490 kún. Euro však následne opäť posilnilo a pokiaľ ide o letné obdobie, 22. júla malo euro hodnotu až vo výške 7,535 kun.

Ak ste si teda všetko dobre načasovali, alebo mali trochu toho šťastia, v kurzovom prepočte sa Chorvátsko mohlo vyplatiť. Avšak pravdou zostáva, že turistický ruch práve v tejto destinácii medziročne pomerne značne zdražel, Česká republika by teda predsa len možno bola tou lepšou voľbou. Ale more je more, to súhlasíme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno