Euro sa voči americkému doláru dostalo na dvanásťtýždňové maximum po tom, čo Európska centrálna banka posilnila program na obnovu ekonomiky eurozóny po koronavírusovej kríze. Euro posilnilo o viac ako jedno percento.

Európska centrálna banka zvýšila objem prostriedkov svojho pandemického programu pohotovostných nákupov (PEPP – Pandemic Emergency Purchase Program). A to na 1,35 bilióna eur z predchádzajúcich 750 miliárd. ECB tiež predĺžila možnosť týchto nákupov využiť až do júna budúceho roka s tým, že ich bude možné predlžovať až do konca roka 2022.

Podľa analytikov ide o jasný signál, že Európska centrálna banka je pripravená významne posilniť impulzy, ktoré povedú k rýchlejšiemu zotaveniu ekonomiky eurozóny. Tá sa vďaka tomu môže z recesie dostať skôr ako britské či americké hospodárstvo.

Euro na krok Európskej centrálnej banky zareagovalo pozitívne, keď posilnilo o viac ako jedno percento voči americkému doláru. Jedno euro sa v súčasnosti obchoduje za 1,1361, zatiaľ čo ešte v stredu sa pohybovalo na úrovniach okolo 1,1349 dolára za euro. Jednotná európska mena sa tak dostala na najvyššiu úroveň voči doláru od 11. marca tohto roku. Je teda najsilnejšie za posledných dvanásť týždňov.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno