Spojené arabské emiráty vydali povolenie pre sprevádzkovanie prvej jadrovej elektrárne v arabskom svete. Projekt Barakah začne vyrábať elektrinu ešte tento rok.

Jadrovú elektráreň za niekoľko miliárd dolárov postavila kórejská spoločnosť KEPCO (Korea Electric Power Corporation). Do prevádzky mala byť uvedená už v roku 2017, avšak kvôli niekoľkým odkladom sa tak stane až tento rok.

Spojené arabské emiráty sa už nechcú spoliehať na energiu len z fosílnych zdrojov (prevažne ropy) a ich cieľom je zvýšiť podiel jadra na celkovej energetickej spotrebe aspoň na šesť percent do roku 2050. Prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť Nawah Energy Company, získal licenciu na prevádzku na šesťdesiat rokov.

Podľa regulátora môže teraz Nawah Energy Company začať zavážať reaktor palivom. Tento proces bude trvať okolo dvoch až troch týždňov, potom bude nasledovať skúšobná prevádzka. Celý projekt počíta s výstavbou štyroch reaktorov o celkovej kapacite 5600 megawattov. V tejto chvíli sú pripravené iba dva z nich. Na plný výkon by mali nabehnúť do konca tohto roka. Zástupca investora celkovú sumu, za ktorú boli jadrové reaktory vybudované, nezverejnil.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno