„Sklon zamestnancov na hľadanie inej práce je dôležitým faktorom, ktorý zvyšuje infláciu,“ uviedol v štúdii ekonóm chicagskej pobočky Federálneho rezervného systému (americkej centrálnej banky USA) Leonardo Melosi. Podľa jeho zistení sa miera hľadania lepšej práce v Spojených štátoch vyšplhala na najvyššiu úroveň za niekoľko dekád.
V súčasnej dobe lepšie platené zamestnanie hľadá okolo 20 percent ľudí, ktorí aktuálne pracovné miesto majú. Fakticky to znamená, že ak takéto miesto nájdu, prispieva to k rastu inflácie, pretože vyššia mzda znamená nielen vyššie náklady pre zamestnávateľov, ale aj vyšší dopyt po tovaroch a službách, a tým pádom vyšší tlak na rýchlejší rast cien v ekonomike.
Otázkou je, ako dlho môže súčasný trend pokračovať. Miera nezamestnanosti sa zrejme dostala na svoje dno, a hoci ešte neklesla na predpandemickú úroveň, pravdepodobne už nemá kam klesať. Americký trh práce je tak doslova vysatý, a zamestnávatelia teda v snahe nájsť ľudí, musia nebývalo zvyšovať mzdy. Čo vedie opäť k inflácii.
[…] úrokových sadzieb v reakcii na neutíchajúce tempo rastu cenovej hladiny v eurozóne. Riziká inflácie tak prevážili nad rizikami vyplývajúcimi z dopadov ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá trvá […]
[…] piatku platia v Spojených štátoch nové pravidlá, ktoré sa týkajú zaobchádzania s krypto. Ich cieľom je nielen finančné […]