2. Zbavte sa nepotrebného 

Zvážte, čo všetko naozaj potrebujete. Začnime bývaním. Kupujete dom alebo byt na hypotéku? Ak kúpite menšie, bude samozrejme lacnejšie. A nielen to. Znamená to tiež menej miestností k vybaveniu, nižšie náklady na energie. To všetko vám ušetrí peniaze a uľahčí život. A platí to aj o podnájmoch.

Zamyslite sa nad každou korunou, ktorú miniete a spýtajte sa sami seba: „Naozaj to potrebujem?“ Naozaj musím platiť káblovú televíziu v premium programe s 500 kanálmi, ktoré aj tak nikdy nestihnem sledovať? Alebo by stačila základná ponuka? Potrebujem nové auto každé tri roky, alebo mi rovnako dobre poslúži zachovalé ojazdené auto? A potrebujem vôbec auto? Koľko peňazí by som mohol ušetriť verejnou dopravou, chôdzou, jazdou na bicykli a len požičaním auta?

Musím sa nutne stravovať v reštaurácii alebo môžem ušetriť peniaze a lepšie jesť prípravou jedla doma? Skúste sa nad týmito otázkami zamyslieť. Rozhodne tým nechceme povedať, abyste se stali pustovníkmi. Ani netvrdíme, že úver musí být vždy zlé riešenie. Pokiaľ sa však dokážeme naučit žiť skromnejšie, nemusíme sa vôbec zadlžovať.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno