Podľa amerického ministra financií Stevena Mnuchina to bude Federálny rezervný systém, kto zohrá zásadnú úlohu v opatreniach na podporu americkej ekonomiky.

Americká centrálna banka (Fed) chystá podnikateľskému sektoru poskytnúť pôžičky v objeme až štyroch biliónov dolárov, aby prežil bezprostredné následky koronavírusovej pandémie. Minister financií Steven Mnuchin uviedol, že pôžičky majú pomôcť malým, stredným i veľkým podnikom prežiť prvých deväťdesiat až sto dvadsať dní po zavedení drastických epidemiologických opatrení.

Úverový program bude okrem iného zahŕňať úvery pre malé podniky, ktorým pomôžu uhradiť mzdy zamestnancom a udržať tak zamestnanosť. Peniaze pokryjú zhruba päťdesiat percent mesačnej mzdy. Firmy, ktoré zamestnancov neprepustia, nebudú musieť peniaze vracať.

Ďalej rozšírené plnenia v rámci poistenia v nezamestnanosti pre ľudí, ktorí v dôsledku pandémie stratia prácu. Na svoje si prídu tiež americké domácnosti, ktoré dostanú od vlády jednorazový príspevok. Ten bude činiť priemerne tritisíc dolárov u štvorčlennej domácnosti. Vzhľadom k tomu, že program Fedu má riešiť bezprostredné následky koronavírusovej krízy, ďalšie peniaze sa chystá uvoľniť Kongres, a to až do výšky 500 miliárd dolárov. To v prípade, ak by došlo k faktickému zastaveniu amerického hospodárstva na dlhšiu než očakávanú dobu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno