Najväčší verejne obchodovaný producent medi reaguje na koronavírusovú krízu a nepodelí sa tento rok so svojimi akcionármi o zisk.

Spoločnosť Freeport-McMoRan, ktorá sídli v americkom Phoenixe mala v pláne pôvodne vyplatiť dividendu za minulý rok vo výške päť centov na jednu akciu. Teraz však prišla s rozhodnutím, že svoj zisk nerozdelí, čím ušetria bezmála 300 miliónov dolárov. Ide o prvé nevyplatenie dividendy od roku 2015.

Firma bude zároveň hľadať cesty, ako znížiť náklady v reakcii na utlmený dopyt po medi. Úspory sa dotknú všetkých medených baní vrátane indonézskej bane Grasberg, druhého najväčšieho producenta na svete. „Pandémia choroby Covid-19 dramaticky zmenila svet a priniesla rýchle a významné narušenie všetkých aspektov našej spoločnosti,“ uviedol Richard Adkerson, výkonný riaditeľ spoločnosti Freeport-McMoRan.

Cena medi sa od januára znížila o viac ako pätinu. Vedľa momentálnej krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu, sa na tom podpísal aj slabnúci dopyt v Číne. Tamojšia ekonomika totiž spomalila už pred vypuknutím nákazy, pričom pre meď je kľúčový vývoj najmä v stavebníctve a spracovateľskom priemysle. Čím skôr sa teda svet s pandémiou vysporiada, tým skôr sa dá očakávať oživenie na trhu s meďou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno