4. Začínate s obchodovaním? Vysvetlenie základných pojmov

Začínate s obchodovaním? Potom sa budete stretávať s pojmami, ktoré vám doteraz nič nehovorili. Preto vám prinášame prehľad tých najzákladnejších, spoločne s vysvetlením ich obsahu. Môžu sa vám hodiť, keď sa budete pripravovať na svoju kariéru obchodníka s finančnými inštrumentmi.

Termínov, ktoré budete musieť obsiahnuť je celý rad. Nižšie uvedený prehľad obsahuje len tie základné z nich. Ak však kedykoľvek narazíte na čokoľvek, čomu nebudete rozumieť, neváhajte sa opýtať. To najhoršie, čo by ste mohli urobiť, je nechať to byť – fatálne chyby pri obchodovaní plynú práve z nedostatku informácií.

Obchodník

Človek, ktorý investuje prostriedky do obchodných transakcií na finančných trhoch. Robí to buď sám (ak má na to oprávnenie), alebo k tomu využíva služby sprostredkovateľa.

Maklér (broker)

Prostredník, ktorý sprostredkováva transakcie s finančnými nástrojmi na finančných trhoch. Predtým bolo obvyklé, že maklérom bol človek s maklérskymi skúškami a pod dozorom regulátora. Ich služby dnes vytláčajú online aplikácie. Tie síce znižujú transakčné náklady obchodovania, ale tiež dávajú do rúk užívateľom veľký priestor na to robiť chyby a pykať za ne.

Finančný trh

Miesto, kde sa stretávajú subjekty so záujmom kúpiť a subjekty so záujmom predať finančné nástroje. Ich komunikácia prebieha prostredníctvom maklérov alebo brokerských aplikácií, cez ktoré sa uzatvárajú obchodné transakcie.

[uncode_block id=“55260″ inside_column=“yes“]

Finančný nástroj

Finančný nástroj je nositeľom hodnoty. Ide o majetok, ktorý má hodnotu, ktorá kolíše v čase v závislosti na mnohých faktoroch. Cieľom investície je odhadnúť budúci vývoj a zhodnotiť finančné prostriedky do aktív vložené (napr. Komodita). Aktívum tiež môže majiteľovi prinášať nárok na inkaso finančného plnenia (napr. cenné papiere).

Obchodné transakcie

Nákup či predaj finančného inštrumentu, či záväzok kúpiť či predať určený finančný inštrument v budúcnosti. S každou transakciou je okrem očakávaného výnosu spojené aj riziko, že sa situácia vyvinie inak, než sa predpokladalo.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno