Obchodovanie je aktivita, ktorú vykonávame za účelom výnosu – chceme prostredníctvom systematickej postupnosti krokov zhodnotiť investované prostriedky. Lenže aká miera výnosu je adekvátna?
To je, bohužiaľ zle položená otázka. Adekvátnu mieru výnosu totiž nie je ťažké určiť bez toho, aby sme uvažovali nad ďalšími dvomi základnými piliermi každej investície – sú nimi miera rizika a likvidita investície.
Likvidita je schopnosť finančného inštrumentu byť premenená na peniaze. Medzi výnosom a likviditou panuje nepriama úmera. Takže finančné inštrumenty s vysokou likviditou majú veľmi nízky výnos. Nejlepším príkladom sú peniaze (hotovosť), ktorých stopercentná likvidita ide ruka v ruke s nulovým výnosom. Všeobecne platí, že za likviditu sa platí, s čím je nutné pri výbere finančných inštrumentov počítať.
Medzi výnosom a rizikom naopak panuje priama úmernosť – čím vyššie riziko podstupujeme, tým väčší je požadovaný výnos z danej investície. Lenže miera rizika, samozrejme, ovplyvňuje aj potenciálny neúspech, preto sú rizikové investície niekedy porovnateľné s hrou v kasíne. Dôležité je preto efektívne nastaviť mieru rizika, ktorú ste ochotní niesť. Riziková investícia do akcií firmy zaoberajúcich sa zábavným priemyslom v Ázii môže priniesť rýchle zhodnotenie, ale aj Vaše peniaze nenávratne pochovať. Oproti tomu pravidelné drobné investície do akcií veľkých a stabilných korporácií vám síce za niekoľko mesiacov nezarobia na športový automobil, ale pomôžu vám vytvoriť finančný vankúš na dôchodok.
Ideálne preto je, aby vaše aktivity boli zmiešané tak, aby obsahovali finančné nástroje s rôznou mierou rizika a rôznymi mierami likvidity. Tým zabezpečíte, že vklad na nesprávny nástroj alebo chybné investičné rozhodnutie neohrozí vašu finančnú stabilitu.