1. Začíname s obchodovaním? Päť bodov predtým ako sa do toho pustíme

Cesta k obchodovaniu nie je ľahká. Ale ak nemáte záujem nechať peniaze ležať ľadom na zle úročených bankových účtoch, stojí za to ju podstúpiť. Obchodovanie si totiž môžete prispôsobiť podľa času i financií, ktoré chcete tejto atraktívnej lokalite venovať. Môžete ho pojať ako kompletnú správu rodinných financií, ako zárobok k zamestnaniu, alebo len ako hobby, pri ktorom sa dozviete veľa zaujímavostí.

A než sa pustíte do svojho prvého obchodu so skutočnými peniazmi, zdieľame päť základných rád, ktoré sa vám môžu hodiť:

1. Skúšajte a testujte

Brokerské firmy, a nielen tie v Českej republike, ponúkajú pre svojich začínajúcich klientov veľa možností, ako nadobudnúť skúsenosti s obchodovaním – kurzy pre začiatočníkov, webináre, schôdzky s profesionálmi, demo účty s finančnými inštrumentmi obchodovanými „nanečisto“ … Určite ich vyskúšajte a dotknite sa finančných trhov pred ostrým štartom o reálne peniaze.

2. Vyberte si brokera

Podmienky brokerských spoločností sa môžu líšiť, a nejde len o poplatky za sprostredkovanie obchodov – ide o dostupnosť služieb, kontakt s brokerom, individuálny prístup … Vyberte si preto subjekt, ktorý vám bude najviac vyhovovať a spĺňať Vaše očakávania. A nezabudnite, že nie vždy platí: „Najlacnejší je najlepší.“

3. Stanovte si stratégiu

Určite si, čo od obchodovania očakávate – je to pre vás spôsob, ako zhodnotiť časť majetku v dlhom časovom období s časovou investíciou pár hodín mesačne? Alebo očakávate hlavne adrenalín? Alebo sa chcete obchodovaniu venovať na plný úväzok a živiť sa ním? To všetko budú faktory, ktoré by mali ovplyvniť výber rizík a jemu zodpovedajúcich finančných nástrojov.

[uncode_block id=“55260″ inside_column=“yes“]

4. Vyberte vhodné nástroje

Aj pri obchodovaní platí, že nikto sa nerozumie všetkému. Nie je možné obsiahnuť všetky informácie o všetkých trhoch a produktoch. Niekomu vyhovujú investície do akcií energetických firiem, inému menové nástroje, niekto obchoduje s komoditami, niekto vsádza na finančné deriváty. Vaša voľba by mala rešpektovať vaše znalosti a časové možnosti sa obchodovaniu kontinuálne venovať. Nechcite byť dobrí vo všetkom, buďte výborní v konkrétnom segmente.

5. Pozor na peniaze

To najdôležitejšie nakoniec. S ohľadom na fakt, že úspechami sa každý rád pochváli, ale neúspechy si skôr nechá pre seba, je svet plný príbehov úspešných obchodníkov, ktorí si obchodovaním plnia sny a zabezpečujú rodiny. Majte ale na pamäti, že obchodovanie funguje ako hra s nulovým súčtom – niekto zarobí, niekto prerobí. Preto starostlivo zvážte, koľko prostriedkov chcete do obchodovania vložiť a zbytočne neriskujte. Najmä často používaná finančná páka (pr. 1 investovaná koruna sa tvári ako 10 korún) môže byť dobrý sluha, ale veľmi zlý pán.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno