Dealogic: Spoločnosti predávajú akcie najrýchlejším tempom za posledné roky

Americké akcie dnes napriek počiatočnému poklesu posilnili

Spoločnosti a veľké investičné spoločnosti predávajú akcie najrýchlejším tempom za posledné roky v snahe využiť oživenie trhu. Podľa spoločnosti Dealogic, ktorá sleduje aktivity v tomto sektore, súkromné investičné spoločnosti a firmy len od konca apríla ponúkli investorom akcie v hodnote viac ako 24 miliárd USD (528 mld. Sk), informoval americký ekonomický denník The Wall Street Journal (WSJ).

Predaj akcií

Táto suma zahŕňa aj následný predaj akcií. Nejde o prvotnú verejnú ponuku (IPO), ktorou spoločnosti vstupujú na verejné trhy.

Len v máji spoločnosti predali akcie v hodnote viac ako 17 miliárd USD, čo je výrazne nad mesačným priemerom 6,9 miliardy USD z minulého roka. Predaj akcií sa uskutočnil v priemere s menšími zľavami z trhovej ceny ako zvyčajne, čo naznačuje, že trh je v dobrej kondícii a medzi investormi je záujem o ďalšie akcie.

Index S&P 500 vstúpil minulý týždeň do nového býčieho trhu. Vtedy uzavrel 20 % nad svojím posledným minimom, ktoré je z konca októbra minulého roka. K rastu prispel najmä záujem o niekoľko veľkých technologických spoločností. Na akcie inak od minulého roka nepriaznivo vplývali faktory ako vysoká inflácia a obavy z recesie.

Takmer polovica predaných akcií pochádza od veľkých akcionárov, ako sú súkromné kapitálové spoločnosti, ktoré hľadajú kreatívne spôsoby, ako predať všetky svoje spoločnosti alebo ich časti. Motiváciou je vrátiť peniaze napríklad penzijným fondom a iným subjektom, ktoré im poskytujú kapitál. Súkromné kapitálové spoločnosti zvyčajne kupujú podniky, ktoré považujú za podhodnotené, zvyšujú ich efektívnosť a po niekoľkých rokoch ich znovu uvádzajú na burzu alebo predávajú za vyššiu cenu. Zmrazený trh IPO a nízky objem fúzií a akvizícií tieto snahy komplikujú.

Čo možno očakávať v budúcnosti

„Existuje názor, že obchodovanie by mohlo v dohľadnej budúcnosti pokračovať na tejto úrovni. Predaj teraz im dáva príležitosť vrátiť kapitál svojim komanditistom,“ povedal Keith Canton, ktorý je vedúcim oddelenia kapitálových trhov v USA v spoločnosti JPMorgan Chase. Tá v posledných týždňoch uskutočnila niekoľko veľkých predajov akcií.

V máji súkromná kapitálová spoločnosť Clayton Dubilier & Rice predala podiel v spoločnosti Agilon Health, ktorá sa zaoberá zdravotníckymi technológiami, za približne 2 miliardy USD. Bol to najväčší predaj za viac ako rok. Aby firma prilákala záujemcov o kúpu podielu, urobila niečo nezvyčajné: sľúbila, že 900 dní nepredá žiadne ďalšie akcie spoločnosti. Agilon debutoval na burze v roku 2021.

Táto transakcia otvorila dvere ďalším veľkým plánom na predaj akcií. Napríklad americký výrobca počítačových čipov Intel tento mesiac predal akcie svojej bývalej jednotky Mobileye za viac ako 1,6 miliardy dolárov. To je viac, ako Intel a jeho bankári pôvodne plánovali. Spoločnosť General Electric predala akcie svojej odčlenenej spoločnosti GE HealthCare Technologies za približne 2 miliardy USD, zatiaľ čo poisťovací gigant American International Group (AIG) vyradil akcie spoločnosti Corebridge Financial za viac ako 1 miliardu USD. Túto spoločnosť, ktorá sa zameriava na dôchodkové a životné poistenie, vyčlenila AIG minulý rok.

Ak chce predávajúci prilákať záujemcov o ponúkané cenné papiere, musí zvyčajne ponúknuť zľavu z ceny, za ktorú sa akcie v posledných dňoch obchodovali. V rokoch 2020 a 2021, keď bol dopyt po akciách vysoký, sa tieto zľavy zmenšili a podľa spoločnosti Dealogic dosiahli v priemere 8,4 %. Od začiatku minulého roka sa priemerná zľava pri následných ponukách akcií zvýšila na približne 12 percent. V máji tohto roka sa začala opäť zmenšovať a dosiahla 8,3 percenta a teraz v júni je ešte nižšia.

Zdroj: ČTK