Inflácia, reštriktívna menová politika alebo kybernetické útoky môžu zvýšiť systémové riziká amerického finančného trhu. A to v súčinnosti s možnosťou vzniku nových variantov vírusu SARS-CoV-2. To sú niektoré zo záverov amerického Úradu pre finančný výskum pri Federálnom ministerstve financií.
Správa konštatuje, že spomínané faktory môžu spôsobiť spomalenie hospodárskeho oživenia Spojených štátov alebo predĺženie nedostatku niektorých komodít na globálnom trhu. To nakoniec môže viesť k pretrvávaniu vysokej inflácie, ktorá by si ale mohla vyžiadať razantnejší zásah zo strany Federálneho rezervného systému.
Akciové trhy na zverejnené závery reagovali poklesom, keď oslabili prakticky všetky významné indexy newyorskej burzy. Najviac prepadol Dow Jones Industiral Average, a to o 0,58 percenta. Mierne klesol aj index Nasdaq aj hlavný index S&P 500.
[…] Tempo rastu cien domov a bytov v EÚ aj eurozóne navyše zrýchľuje. Zatiaľ čo ešte v poslednom kvartáli roku 2020 vzrástli o 5,8, v druhom štvrťroku 2021 to už bolo viac ako 7 percent. Podľa odborníkov ide o dôsledok súbehu extrémne uvoľnenej fiškálnej i menovej politiky v jednotlivých krajinách, ktorými vlády a centrálne banky reagovali na prepuknutie koronavírusovej pandémie. […]
[…] medziročná zmena indexu spotrebiteľských cien v USA dosiahla rovných siedmich percent. Miera inflácie tak bola o 0,2 percentuálneho bodu vyššia […]