Zástupcovia ťažobného sektora však nebudú mať dôvod na oslavy, či už v prezidentských voľbách zvíťazí Boric, či Kast. Zatiaľ čo v prípade Boricovho triumfu sa dá očakávať výrazný vzostup úlohy štátu v ťažbe medi, ak zasadne do prezidentského kresla Kast, pravdepodobne sa budú meniť podmienky, za ktorých sa meď v Čile ťaží.

V hre tak je napríklad dramatické zvýšenie poplatkov za ťažbu, pretože si štát bude chcieť vylepšiť rozpočtovú bilanciu, a to pri vedomí, že meď je strategickou surovinou pre elektromobilitu. A Čile je najväčším ťažiarom tohto kovu na svete. A pravdepodobne dôjde aj k sprísneniu environmentálnych štandardov.

Podľa niektorých expertov môže víťazstvo jedného aj druhého kandidáta viesť k tomu, že sa na nejaký čas úplne zastaví prílev investícií do ťažobného sektora. A to by sa dotklo aj dobývania lítia, ďalšieho dôležitého kovu pre elektromobilitu. „Sektor čaká na signály, ktoré by znamenali väčšiu istotu a stabilitu pre investičné rozhodovanie,“ povedala agentúre Reuters Alejandra Woodová, výkonná riaditeľka Centra pre štúdium medi v Santiagu de Chile.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno