Bank of Japan zrejme končí s nákupmi na kapitálovom trhu

banka

Japonská centrálna banka používa nákupy cenných papierov od decembra 2010. Cieľom bolo zmiernenie dopadov finančnej krízy, neskôr oživenie aktivity na finančných trhoch.

Teraz už ale uplynulo štyridsať dní bez toho, aby Bank of Japan k týmto intervenčným nákupom pristúpila. Sú o tom presvedčení investori a analytici, ktorí sa pohybujú na tokijskej burze. Aktivita japonskej centrálnej banky sa vraj totiž dala celkom dobre identifikovať. Doteraz platilo, že počas jediného roka nakúpili podielové listy ETF fondov v priemere za 55 miliárd dolárov.

Lenže tento rok vraj zatiaľ nakúpila len za asi dve tretiny tejto sumy, hoci sa koniec roka rýchlo blížia. Analytici navyše tvrdia, že žiadny intervenčný nákup neprebehol prinajmenšom od 10. októbra. Panuje tak podozrenie, že sa Bank of Japan z kapitálového trhu pomaly, ale isto sťahuje a chce vyskúšať, ako bude fungovať bez jej prítomnosti.

Japonská centrálna banka tieto špekulácie odmietla komentovať. Investori sa však obávajú, že ak banka pristúpi k postupnému predaju podielových listov, prepukne na finančných trhoch predajný sentiment reflektujúci sa na cenách akcií a ďalších cenných papierov môžu ísť nadol. To by v konečnom dôsledku mohlo poškodiť aj celé japonské hospodárstvo.