V nasledujúcich piatich rokoch by mala vietnamská ekonomika vzrásť o sedem percent za rok. To všetko pri prijateľnej miere inflácie a solídne rastúcej produktivite práce.

Vietnam by tak mohol byť jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík sveta. Jej sedempercentné tempo by mala sprevádzať inflácia medzi 3,5 a 4,5 percentami ročne a produktivita práce sa má každý rok zvýšiť o viac ako šesť percent. Tieto predpovede zazneli v Hanoji počas konferencie, ktorá sa zaoberala príležitosťami a hrozbami, ktoré pre Vietnam plynú z novo dohodnutých obchodných dohôd.

Predpoveď rýchleho ekonomického rozvoja vychádza z analýzy možných dopadov zapojenie Vietnamu do dohody o transpacifickom partnerstva (CPTPP) a dohody o voľnom obchode s Európskou úniou. Konferenciu zorganizovalo Národné centrum pre sociálno-ekonomické informácie a prognózovania, ktoré spadá pod vietnamské ministerstvo plánovania a investícií.

Vietnamský hrubý domáci produkt dosahuje približne 240 miliárd dolárov, čo je porovnateľné s Českou republikou. Hospodársky rast je v posledných rokoch ťahaný najmä masívnym rozvojom služieb a priemyslu. Polovica z takmer stomiliónovej populácie je pripojená k internetu.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno