Parlamentu Mongolska sa nepáči zmluva s ťažbárom Rio Tinto

Britská ťažobná spoločnosť bude pravdepodobne musieť prijať pripomienky k zmluve pre ťažbu medi v Mongolsku. Štát chce osobitný poplatok za ťažbu a skorší termín výplaty podielov na zisku.

Mongolský parlament zamietol návrh dohody medzi britskou ťažobnou spoločnosťou Rio Tinto a mongolskou vládou. Ide o niekoľkomiliardovú investíciu do medenej bane Oyu Tolgoi v južnej časti krajiny. Rio Tinto patrí 66-percentný podiel, zvyšok spoločného podniku potom vlastí mongolský stáť. Obe strany sa na investičných podmienkach dohodli už v roku 2015.

Lenže pred dvoma rokmi bol mongolským parlamentom ustanovená pracovná skupina, ktorá podmienky dohody z roku 2015 skúmala z hľadiska výhodnosti pre štát. Mongolskí zákonodarcovia tvrdia, že dohoda nie je právne vymáhateľná, pretože nebola nikdy ratifikovaná parlamentom. Teraz požadujú, aby Rio Tinto odvádzalo štátu tiež dodatočné poplatky z ťažby a aby sa termín, kedy mongolský štát bude zo zisku projektu inkasovať dividendy, posunul bližšie k súčasnosti. Dnes je v dohode stanovený na rok 2041.

Zástupcovia Rio Tinto sú pripravení s mongolským parlamentom nad finálnym návrhom dohody konať. Akcie spoločnosti však zareagovali viac ako jednopercentným poklesom. Dá sa ale predpokladať, že sa opäť vydajú nahor, akonáhle sa situácia vyjasní.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno