„Je možné, že úrokové sadzby budú musieť trochu vzrásť, aby sa zabezpečilo, že sa naše ekonomika neprehreje, hoci dodatočné výdavky sú pomerne malé vzhľadom k veľkosti ekonomiky,“ uviedla Yellenová podľa agentúry Reuters.

Výrok ministerky financií administratívy Joea Bidena vzápätí ocenili investori, ktorí pomohli americkému doláru na dosiahnutie dvojtýždňového maxima a posilnenie o 0,3 percenta, voči ostatným hlavným svetovým menám. Naopak akciové trhy na čele s technologickým segmentom zamierili nadol. Index Nasdaq stratil bezmála dve percentá.

Hoci trh po zvyšok roka očakáva, že dolár bude kvôli mierne rastúcim úrokovým sadzbám u amerických vládnych dlhopisov silnieť. Vyhlásenie Janet Yellenovej bolo predsa bolo pre mnohých prekvapivé. Obzvlášť v kontexte signálov, ktoré v posledných týždňoch opakovane vysielal šéf Federálneho rezervného systému Jerome Powell. Zo strany Fedu totiž stále zaznieva, že je pripravený americkému hospodárstva pomáhať uvoľnenou menovou politikou (vrátane prakticky nulových úrokových sadzieb), kým sa pandémiu koronavírusu nepodarí dostať pod definitívnu kontrolu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno