Dáta ukazujú, že Vietnam je digitálny tiger juhovýchodnej Ázie

Digitálny sektor vietnamskej ekonomiky by do polovice súčasnej dekády mohol dosiahnuť objem vyše 50 miliárd dolárov. Vyplýva to zo správy e-Conomy SEA z dielne spoločností Google, Temasek a Bain & Company.

Pred prepuknutím koronavírusovej pandémie sa digitálny sektor podieľal z viac než piatich percent na vietnamskom hrubom domácom produkte. Vietnam tak predstavuje najviac digitalizovanú ekonomiku v regióne juhovýchodnej Ázie.

Dokonca ani koronavírusová pandémia rozvoj internetu a digitálnej ekonomiky príliš nespomalila. V minulom roku rástol tento sektor dvojciferným tempom, konkrétne o 16 percent, čo je najrýchlejší rast z celej juhovýchodnej Ázii. Prakticky všetky odvetvia, okrem turistického ruchu, na internete v minulom roku rástli. Vôbec najrýchlejšie sa rozvíjali on-line médiá, ktorých obrat sa vlani zvýšil medziročne o 50 percent. Naopak on-line turistický ruch o približne 30 percent klesol, pričom sa očakáva, že do roku 2025 bude každý rok rásť až o štvrtinu.

Podľa odhadov analytikov digitálne technológie zásadne pomôžu Vietnamu zvýšiť produktivitu práce, čím sa krajina do roku 2040 zaradí medzi stredne vyspelé ekonomiky sveta.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno