Wizz Air sa po troch rokoch strát vrátil k celoročnému zisku

Wizz Air sa po troch rokoch strát vrátil k celoročnému zisku

Maďarská nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air sa po troch rokoch strát vrátila k zisku, a to najmä vďaka silnému dopytu po cestovaní. Čistý zisk za finančný rok 2024, ktorý sa skončil v marci, bol 365,9 mil. Rok predtým mala spoločnosť stratu 535 mil. Letecká spoločnosť v dnešnej správe o výsledkoch uviedla.

Prosperita aj napriek zrušeniu letov

Celkové tržby vzrástli o 30,2 % na 5,1 mld. eur. Spoločnosť prepravila rekordných viac ako 62 miliónov cestujúcich, čo je o 21,4 percenta viac ako v predchádzajúcom fiškálnom roku. Wizz Air začal lietať pred 20 rokmi a odvtedy prepravil viac ako 390 miliónov cestujúcich.

Letecká spoločnosť ťažila z neustáleho vysokého dopytu, aj keď čelila problémom, ako napríklad zrušenie letov v dôsledku konfliktu na Blízkom východe, kontrola motorov, ktorá vyradila z prevádzky časť jej flotily, a narušenie riadenia letovej prevádzky. Vedenie spoločnosti očakáva, že v tomto finančnom roku sa zisk ďalej zvýši na 500 až 600 miliónov EUR. Tento výhľad je odôvodnený záujmom o lety, najmä v letných mesiacoch. Po pandémii ľudia uprednostňujú výdavky na dovolenku.

Zostáva silný dopyt

„Pri vstupe do finančného roka 2025 zostáva dopyt po leteckej doprave silný a v najbližšom období neklesne, čo podporuje prostredie vyšších výnosov, keďže kapacita v celom odvetví zostáva obmedzená,“ uviedol generálny riaditeľ József Váradi.

Spoločnosť Wizz Air pôsobí od roku 2004 a v súčasnosti lieta do viac ako 200 destinácií v približne 50 krajinách. Na konci minulého finančného roka mala 208 lietadiel Airbus.

Zdroj: ČTK