Utorkové zasadnutie ECB: kľúčová udalosť pre kurzový vývoj eura

V utorok 18.6. dôjde v Portugalsku ku kľúčovému zasadnutiu ECB, kde prezident ECB Mario Draghi s ostatnými centrálnymi bankári bude debatovať, či je potrebná ďalšia monetárna expanzia v eurozóne. Tohto zasadnutia sa zúčastní aj guvernér Bank of England Mark Carney vzhľadom na situáciu okolo brexitu.

Ani cez mierne zlepšenie výkonu eurozóny nie sú dlhodobo napĺňané stanovené očakávania. Eurozóna sa stále pohybuje pod predikovanou úrovňou hospodárskeho rastu. Oslabenie domáceho dopytu v eurozóne spolu so spomaľovaním svetovej ekonomiky je základným predpokladom pre vytvorenie zlého prostredia v hospodárstve.

Z pohľadu centrálnych bankárov je teraz jasné, že tí, ktorí so zvyšovaním úrokových sadzieb nečakali (napr. ČR), urobili správne rozhodnutie. Centrálni bankári, ktorí so zvyšovaním úrokových sadzieb vyčkávali už veľmi pravdepodobne pre takéto rozhodnutie nebudú mať v blízkych mesiacoch priestor. Navyše, nemajú ani veľa priestoru pre ich zníženie, ktoré sa čoskoro môže prejaviť ako žiaduce. To iste ovplyvní vývoj menových kurzov.

Vedľa nepriaznivej ekonomickej situácie v eurozóne bude na programe zasadania politická situácia v Taliansku a s ňou spojené riziká. Dlho očakávaná dohoda medzi Rímom a Bruselom ohľadom nastavenia rozpočtu Talianska je na spadnutie. Dosiahnutím dohody bude vyslaný pozitívny signál o fungovaní eurozóny, ktorý ovplyvní vývoj kurzu eura.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno