Trumpova politika ‚America first‘ ekonomiku USA skôr poškodila, tvrdia experti

V uplynulých štyroch rokoch sa prevažná väčšina politických otázok orientovala na americký ekonomický nacionalizmus. Stratégia "kde postavíme bariéry" bola filozofiou administratívy Donalda Trumpa v ekonomickej oblasti. Ako môže Joe Biden zvrátiť nastolený trend?

Podľa analytikov portálu Marketwatch.com sa Donald Trump postavil do cesty procesu, ktorý trvá najmenej od konca druhej svetovej vojny, a tým je hospodárska globalizácia. Tá vedie okrem iného k nárastu špecializácie v medzinárodnom obchode, a tak jednotlivé krajiny dlhodobo trendujú k tým výrobám, v ktorých sú lepšie ako ostatné krajiny.

Donald Trump sa tak svojím heslom ‚America first‘ akoby snažil otočiť okolo dejín späť a usiloval o návrat amerických firiem späť domov. Často z Číny, ktorá je Trumpovi dlhodobo tŕňom v oku. Ak si ale niekto sľubuje rýchle navrátenie vzťahov medzi USA a zvyškom sveta späť do normálu z titulu zvolenia Joea Bidena, môže byť sklamaný. Biden totiž už podporil kampaň za 400 miliárd dolárov na propagáciu domáceho tovaru pod názvom „Buy America“. Tento krok odborná verejnosť hodnotí ako nešťastný, pretože si neuvedomujeme, že nakoniec môže priniesť viac škody ako úžitku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno