Vzácne mince a bankovky. Nemáte vo vrecku poklad?

vzácne mince

O tom, že nájdeme vzácny poklad, vďaka ktorému rozprávkovo zbohatneme, sníval snáď každý z nás. Ostatne predstava, že pri jesennom rytí záhonov narazíme na truhlu so zlatkami, je lákavá. V skutočnosti však nemusíme prehľadávať šíre lány s detektorom kovov, aby sme objavili vzácne mince alebo vzácne bankovky, ktoré majú oveľa vyššiu cenu, než aká je na nich vyobrazená. Niekedy stačí si poriadne prezrieť, čo nosíme po vreckách. Vzácne mince v obehu sú totiž stále bežné, zistite aké vzácne české mince pri sebe nosíte vy.

Desaťkorunáky, dvadsaťkorunáčky, päťdesiatkorunáčky, stovky, dvojstovky, päťstovky. Kto by nepoznal nominálne hodnoty základných platidiel, ktoré v Českej republike obiehajú. Väčšina z nás by pravdepodobne správne uviedla, ktorá osobnosť je na ktorej papierovej českej bankovke zobrazená. Prinajmenšom na Jána Amosa Komenského na dvestokorunáka si spomenie snáď každý.

Vzácne mince a bankovky – ako ich spoznáte?

Lenže nominálna hodnota nie je to, čo samo o sebe určuje kúpnu silu konkrétneho platidla. Tá je daná predovšetkým množstvom tovaru, ktorý si za určitý obnos peňazí môžeme kúpiť. Existuje však aj niekoľko ďalších faktorov, ktoré na prvý pohľad obyčajnú mincu alebo bankovku môžu urobiť vzácnu, a teda oveľa hodnotnejšiu, než napovedá číslovka na nich vyrazená.

Na čo si teda dávať pozor? Ponechajme teraz bokom najrôznejšie špeciálne zberateľské sady mincí, ktoré boli a sú vydávané kvôli pripomienke historických výročí alebo iných významných udalostí, a zamerajme sa na mince či bankovky, s ktorými sa dá skutočne platiť. Ako prvý faktor, ktorý môže výrazne zvýšiť hodnotu zaguľateného kovu je počet mincí, ktoré sa dostali do bežného obehu. Čím menej ich je, tým sú logicky vzácnejšie. Časom overenou hranicou je 30 tisíc kusov. Pokiaľ sa dané platidlo tlačilo či razilo v menšom náklade, je šanca, že jeho hodnota výrazne prevýši nominál.

Aký počet akých mincí a z ktorého roku bol vydaný do obehu, nájdeme v prehľade na webových stránkach Českej národnej banky. Z prehľadu je zrejmé, že vzácne mince by sme mohli nájsť napríklad v „ročníkoch” 2001, 2003 alebo 2011, 2013, ale aj 2022. Práve v týchto rokoch boli niektoré mince vydané v náklade menej ako 30 tisíc kusov.

Niekedy si ľudia myslia, že hodnota platidla rastie s jeho vekom. Nemusí to byť pravidlom, a pri bankovkách alebo minciach, ktoré sú stále v obehu, to v zásade neplatí vôbec. Na druhej strane sa cena mince alebo bankovky odvíja od jej stavu. Veľmi cenné sú tiež platidlá v „proof“ kvalite. Tá sa na prvý pohľad oproti bežným minciam líši výrazne lesklejším povrchom. Hoci také mince väčšinou končia v zberateľských sadách, do obehu sa už niekoľkokrát dostali.

Mimoriadne obľúbenými bankovkami alebo mincami sú peniaze, ktoré boli sťahované z obehu kvôli ich vadám, ktoré vznikli počas razby alebo tlače. Môže ísť o slabo vyrazené číslice, chýbajúce písmenká, posunutú potlač alebo napríklad zabudnutý letopočet. Práve tieto takzvané chyborazby dodávajú platidlám na atraktivite, jedinečnosti, a teda na hodnote nielen zberateľskej.

K vôbec najvzácnejším platidlám patria tie, ktoré vznikli v rámci skúšobnej razby. A to preto, že sa do obehu prakticky nedostanú a pomerne krátko po ich vyrobení býva väčšina z nich zlikvidovaná. Práve preto sú medzi zberateľmi veľmi vyhľadávané.

Neprehliadnite: Gulf Brokers

Vzácne mince a bankovky v obehu

Medzi také patrí česká desaťkoruna, ktorá je súčasťou skúšobnej série z roku 1993, kedy česká koruna ako samostatná mena vznikla. Táto minca sa na prvý pohľad nelíši od ostatných, pri detailnom pohľade sú však už rozdiely celkom viditeľné.

Od bežnej razby ročníka 1993 sa líšia menšími písmenami „EUR“ na rubovej strane. Autor mince totiž neskôr rubovú stranu prepracoval a písmená „Sk“ zväčšil. Vzácnejší variant desaťkorunáka z roku 1993 vznikl ako predséria počas rýchlej prípravy a výroby nových českých mincí v mincovni v Hamburgu, a to pred rozdelením Československa.

Podľa niektorých odhadov sa do obehu dostalo len necelých tisíc exemplárov tejto desaťkorunáčky. Niet preto divu, že v apríli minulého roka sa táto nezvyčajne vzácna minca vydražila za rekordných 615-tisíc korún. Šanca, že raritnú desaťkorunu nájdete vo svojej peňaženke, je prakticky nulová. Len v roku 1993 bolo celkom vyrobených okolo 70 miliónov kusov desaťkorunových mincí.

Vyhľadávané sú tiež desaťkorunáčky z rokov 1994 a 1995, na ktorých sú rôzne chyborazby v dôsledku opotrebovania razidla. Ich poznávacím znamením je slabo vyrazený ročník. Ďalšia hodnotná verzia desaťkorunáka pochádza z roku 2000 s razbou brnenského Petrova. Zberatelia sú za ňu ochotní zaplatiť od 3 do 10 tisíc korún podľa stavu mince.

Bokom záujmu ale nie sú ani dvadsaťkorunáčky. Obľúbená je zvláštna „sada“, ktorá bola vydávaná pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa. Česká národná banka vydala tri rôzne varianty po 200-tisíc kusoch s portrétmi Tomáša Garriguea Masaryka, Edvarda Beneša a Milana Rastislava Štefánika. V čase vydania bolo tieto mince možné vymeniť priamo na pobočkách ČNB za bežné dvadsaťkorunáčky. Čoskoro sa však objavovali na rôznych aukčných weboch za oveľa vyššie ceny. V roku 2019 ČNB vydala ďalšiu sériu špeciálnych dvadsaťkorún, tentoraz s portrétmi medzivojnových finančníkov Aloisa Rašína, Karla Engliša a Viliama Pospíšila.

Posledná menovaná trojica sa ale objavila (a ešte objaví) aj na papierových platidlách. Česká národná banka totiž vydala tiež (zatiaľ) dva varianty pamätných bankoviek, a to v nominálnej hodnote sto korún. Dokonca sa kvôli tomu musel meniť zákon, pretože ten do tej doby poznal iba pojem pamätné mince. Prvá stokorunová pamätná bankovka bola vydaná z kraja roku 2019, a je na nej zobrazený portrét prvého prvorepublikového ministra financií Aloisa Rašína. Druhá pamätná stokoruna sa objavila o tri roky neskôr, tentoraz s portrétom Karla Engliša, ktorý tiež za prvej republiky zastával funkciu ministra financií. ČNB vydá ešte jednu pamätnú stokorunu, a to v roku 2026, a zdobiť ju bude portrét Viliama Pospíšila, prvého guvernéra Národnej banky československej. Kuriozitou je, že pamätnými stokorunami je možné bežne zaplatiť. Bolo by to však nerozumné, pretože ich hodnota sa pohybuje rádovo niekoľko tisíc korún. Skrátka a dobre ak si chcete byť istí, či náhodou práve v rukách nedržíte vzácne platidlo, pred jeho vydaním ho starostlivo preskúmajte.

TOP 10: vzácne české mince a bankovky

Rebríček najvzácnejších českých mincí a bankoviek podľa portálu Finex.cz

Päťhalier 1924

vzácne mince

Päťhalier z roku 1924 je najvzácnejšou československou mincou, ktorej cena bola v roku 2018 stanovená na 520 tisíc korún. Podľa všetkých dostupných informácií sa dá povedať, že existuje okolo 30-40 exemplárov. Keďže sa jedná o veľmi raritnú mincu, na aukciách sa často neobjavuje. Naposledy bola vydražená v roku 2010 v Prahe pri aukcii Aurea Numizmatika za 506 tisíc korún.

Päťkoruna 1937

vzácne české mince

Táto minca bola razená v troch prevedeniach – z mediniklu, striebra a niklu. A práve niklová päťkoruna bola dochovaná vo veľmi malom počte a je tak druhou najvzácnejšou československou mincou. Cena tejto mince sa pohybuje okolo 60-tisíc korún.

Čítajte tiež: Bitmarkets

Desaťkoruna 1993 ,,malé K“

vzácne mince v obehu

Desaťkorunová minca ročníka 1993 s malým ,,Sk“ bola vyrobená v priebehu dolaďovania finálnej verzie mince. Na minci je menšie a slabšie prevedenie skratky ,,Sk“. Odhaduje sa, že bolo vyrazených iba 1 000 kusov, čo z nej robí najvzácnejšiu českú mincu v novodobej histórii Českej Republiky. V roku 2022 bola táto desaťkoruna vydražená v aukcii organizovanej Filatelie Klim za 410 tisíc korún.

10 Kč 1995 so symbolom SPECIMEN

Táto na prvý pohľad obyčajná desaťkoruna sa od iných líši tým, že na averzu (líci) je nápis SPECIMEN. Mincí bolo vyrazených iba 120 kusov. Mince či bankovky s označením SPECIMEN posiela Slovenská národná banka iným Centrálnym bankám po celom svete, aby vedeli, aké zmeny na minciach/bankovkách prebehli a aké sú platné. Cena tejto mince sa pohybuje rádovo v desiatkach tisíc korún.

10 Kč 2000 vzor Petrov

Ďalšou zaujímavou mincou, ktorú je možné objaviť vo svojej peňaženke, je desaťkoruna z roku 2000, na ktorej je vyobrazený na reverze (rubu) Petrov (Katedrála svätého Petra a Pavla v Brne). Celkom bolo vyrazených okolo 30 tisíc kusov. Cena sa pohybuje od 3-10 tisíc korún podľa stavu mince. Dôležité je tiež spomenúť, že v roku 2000 boli vyrazené dva odlišné vzory desaťkorunovej mince. Na prvom vzore je motív hodinového strojčeka (vzor milénium). Mince s týmto vzorom má hodnotu ,,iba“ v rádoch desiatok korún.

50 Kč 2000

Obyčajná päťdesiatkoruna so zberateľskou hodnotou niekoľko tisíc korún. Päťdesiatkoruna z roku 2000 bola vyrazená v náklade okolo 26-tisíc kusov, a to len pre zberateľské sady. Aj napriek tomu ju dnes nachádzajú ľudia v obehu. Cena mince sa pohybuje od 3-8 tisíc korún.

Mohlo by sa vám páčiť: ApmeFX

1 Kč 1998,1999,2005

Aj napriek tomu, že sa jedná o mince s najnižšou nominálnou hodnotou v Českej republike, majú pre zberateľov cenu tisícnásobnú. Mince s týmto letopočtom boli razené v počte necelých tridsaťtisíc kusov, a to opäť len pre sady. Ceny na dražbách sa v roku 2021 pohybovali okolo 3 tisíc za mincu.

200 Kč 1993 ,,Republique du Zaire“

vzácne bankovky

Klenot medzi českými obehovými bankovkami je dvojstokorunová bankovka z roku 1993 série A tzv. „zairovka“. Bankovka sa pozná podľa toho, že na ochrannom striebornom prúžku namiesto obvyklého nápisu Sk alebo Sk je vyrazené „Republique du Zaire“. Tento nápis sa dostal na bankovky vďaka chybe u nemeckého predajcu kotúčikov, u ktorého ich nakupovala Štátna tlačiareň cenín. Omylom do zásielky, ktorá obsahovala kotúčiky s ochranným prvkom s nápisom 200 Kčs, určené pre české bankovky, bol primiešaný aj kotúčik s ochranným prúžkom s nápisom Republique de Zaire. Nie je úplne jasné koľko kusov sa tejto bankovky dostalo do obehu. Odhady hovoria o zhruba dvadsiatich kusoch. Na dražbe sa v roku 2016 vydražila za 160-tisíc korún ao šesť rokov neskôr už za úctyhodných 750-tisíc korún.

2000 Kč 2007 série E

Ďalšou atraktívnou bankovkou, ktorú je možné nájsť v obehu, je 2000 korún z roku 2007 série E. Najprv vyzerá rovnako ako akákoľvek iná 2000 koruna, rozdiel je však v sérii. Zriedkavá je iba tá bankovka, ktorá má sériové číslo E01 až E23 a posledné číslo nie je vyššie ako päťsto. Cena bankovky sa pohybuje okolo 18-tisíc korún. Aj tu ale záleží aj na stave a zachovalosti bankovky.

500 Kč 1993 Série Z

Séria Z bola vytlačená v roku 1993 ako náhradná séria za poškodené bankovky. Počet tejto náhradnej série bol výrazne nižší ako pri bežných emisiách. Táto bankovka vo veľmi dobrom stave má hodnotu až 15 tisíc korún.

Tento článok je tiež dostupný v českom jazyku: Forexmag a Tradeinfo

1 komentář

Comments are closed.