Teplotné výkyvy vyženú ceny zemného plynu rekordne vysoko, myslia si analytici

Európske zásobníky na zemný plyn sú zaplnené v priemere na 50 až 60 percent. Pritom obvyklé zaplnenia sa touto dobou pohybuje okolo 80 percent. Môže za to jednak mimoriadne dlhá a mrazivá zima, ale aj horúce leto na severnej pologuli.

ropovod, plynovod, ropa, plyn

Cena zemného plynu sa za posledné tri mesiace zvýšila o 80 percent a dosiahla najvyššiu úroveň v histórii, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na trhové dáta. Obchodníci pritom už teraz vsádzajú na to, že dopyt po tejto komodite počas tohtoročnej zimy prekoná minuloročnú úroveň a ceny zemného plynu by sa mohli vyšplhať ešte vyššie.

„Zásoby sú na pomerne nízkej úrovni. Horúce leto totiž nedovolilo ich väčšiemu  zaplneniu po dlhej a mrazivej zime. Ak tá tohtoročná bude podobná, čaká nás ďalšie zdražovanie,“ uviedol pre Reuters jeden z obchodníkov.

Aktuálna cena futures na dodanie zemného plynu v decembri sa pohybuje okolo 17,65 dolárov za milión britských termálnych jednotiek (MMBtu), vlani to bolo len okolo 11,50 dolára. Januárové futures sa obchodujú už za 17,80 za MMBtu. Rastúci dopyt pravdepodobne nestačí uspokojiť ani očakávaná dodatočná dodávka zemného plynu na globálny trh v objeme okolo 30 miliónov ton, varujú experti.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno