Rozvíjajúce sa ázijské ekonomiky budú podľa Medzinárodného menového fondu na boj proti vplyvu nástupu novej vlny epidémie koronavírusu, ktorá je spojená s šírením indickej (delta) varianty vírusu SARS-CoV-2. Zatiaľ čo v apríli MMF pre región predpovedal rast HDP pre tento rok vo výške 7,5 percenta, teraz očakáva rast o 1,1 percentuálneho bodu nižšia.

Rastové vyhliadky sa zhoršili najmä v Indii, ktorá medzi marcom a májom bojovala s druhou vlnou epidémie. To znížilo očakávania vzhľadom k hospodárskemu oživeniu, „uvádza predpoveď Medzinárodného menového fondu. MMF znížil odhad rastu indickej ekonomiky na 9,5 z pôvodných 12,5 percenta. Čínska ekonomika tento rok porastie o 8,1 percenta, pričom MMF pôvodne počítal s rastom o 0,3 percentuálneho bodu silnejším.

Pre budúci rok MMF predpovedá rast rozvíjajúcich sa ázijských ekonomík vo výške 6,4 percenta, čo je naopak o 0,4 percentuálneho bodu lepší výhľad ako v apríli.

2 KOMENTÁŘE

  1. […] Podľa hlavnej ekonómky MMF Gity Gopinathové by centrálne banky mali byť pripravené „rýchlo konať, ak porastie riziko zvýšenia inflačných očakávaní“. Inflácia sa podľa nej vráti na predpandemickú úroveň počas budúceho roka. Bude však záležať na rýchlosti, s akou sa obnova dodávky dôležitých vstupov vrátane energií. Vyššia inflácia totiž môže ďalej spomaliť globálne ekonomické oživenie, myslí si Medzinárodný menový fond. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno