Švédsko sa chystá na zavedenie e-kron. Jasno bude mať možno už v novembri 2022

Švédsko
Švédsko

Za kompletný prechod na digitálnu menu sa dlhodobo stavia švédska centrálna banka Riksbank. Vláda začala proces preverovania, či a za akých okolností by bola ochotná e-kron zaviesť. K finálnemu rozhodnutiu by mala dospieť do konca novembra 2022.

Guvernér švédskej centrálnej banky Riksbank Stefan Ingves už skôr uviedol, že rozhodnutie o zavedení, či nezavedení plne digitálnej meny na území Švédska je čisto politické. Centrálna banka môže byť len akýmsi poradným orgánom a inštitúciou, ktorá švédsku korunu v digitálnej forme bude garantovať. Riksbank pritom už e-kron spustila v pilotnom testovacom projekte.

Švédsky minister pre finančné trhy Per Bolund uviedol, že pre ostrý štart e-kron je absolútne kľúčové, aby plne elektronický platobný systém fungoval bezpečne a aby bol prístupný komukoľvek. Podľa Bolunda je tiež dôležité vedieť, ako bude systém postavený a na akej technológii. „Môže to mať ďalekosiahle dôsledky pre celý finančný systém,dodal pre agentúru Bloomberg.

Švédsko je známe svojím mimoriadne kladným vzťahom k bezhotovostným platbám. Podľa aktuálneho prieskumu Riksbank sa podiel hotovostných transakcií dostal aj vďaka koronavírusovej pandémii pod desať percent. Bankovky a mince najviac využívajú starší ľudia a k nákupom malého finančného obnosu.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno