Euro posilnilo voči britskej libre aj americkému doláru

Európska centrálna banka alebo rastúca pravdepodobnosť tvrdého brexitu. Dva hlavné faktory, ktoré spôsobili, že euro počas štvrtkového obchodovania posilnilo voči americkému doláru, ako aj voči britskej libre.

euro

Štvrtkové rozhodnutie Európskej centrálnej banky o rozšírení nákupov cenných papierov s cieľom dodať na trh potrebnú likviditu vyústilo v posilnenie eura voči hlavným svetovým menám. Investori totiž očakávali oveľa masívnejší impulz zo strany ECB. Tá pritom povedala, že nákupy cenných papierov (predovšetkým dlhopisov) predĺži až do jari roku 2022.

ECB tiež uviedla, že bude monitorovať kurz eura tak, aby mala prehľad o možných dopadoch kurzu na strednodobý inflačný výhľad. Miera inflácie v eurozóne sa už niekoľko mesiacov v rade ocitla v záporných hodnotách, a tak v eurozóne dochádza k miernej deflácii.

Euro ale posilnilo aj voči britskej libre, k čomu prispelo zvýšenie neistoty týkajúcej sa vyjednávania Bruselu s Londýnom o usporiadaní vzťahov po tom, čo Veľká Británia definitívne opustí Európsku úniu. Formálne z nej síce vystúpila už na začiatku tohto roka a v súčasnosti je v prechodnom období, v rámci ktorého si Veľká Británia ešte riadi legislatívou únii a má prístup na jednotný európsky trh bez prekážok. Rokovania sa ale na poslednú chvíľu veľmi komplikujú.