Slovenská ekonomika vlani spomalila na 1,1 percenta

Štatistický úrad SR potvrdil, že hospodársky rast Slovenska sa v minulom roku spomalil na 1,1 %. Okrem roku 2020 to bol najhorší výsledok od roku 2013.

Slovenská ekonomika vlani spomalila na 1,1 % z 1,8 % v predchádzajúcom roku. Štatistický úrad SR potvrdil svoj odhad z februára, informovala dnes ČTK. S výnimkou roku 2020, keď ekonomika zaznamenala výrazný pokles v dôsledku vplyvu epidémie choroby covid-19, bol vlaňajší výsledok najhorší od roku 2013. Česká ekonomika vlani klesla o 0,4 percenta po 2,4-percentnom raste v predchádzajúcom roku.

Investície a zahraničný obchod hnacou silou

V samotnom poslednom štvrťroku minulého roka hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska medziročne vzrástol o 1,3 percenta po 1,1-percentnom raste v predchádzajúcom štvrťroku, pričom medzikvartálne sa HDP zvýšil o 0,3 percenta. Vo februári štatistici odhadli, že slovenská ekonomika v posledných troch mesiacoch minulého roka v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka vzrástla o 1,2 %.

Podľa štatistikov ekonomike pomohli investície, ktoré rástli najrýchlejším tempom za posledných osem rokov, a prebytok zahraničného obchodu.

Rast odvetví a pokles domácej spotreby

„Prispel k tomu aj vyšší výkon odvetví, najmä priemyslu, obchodu a stavebníctva. Na druhej strane ekonomiku brzdil pokles spotreby domácností, pričom vysoká inflácia ich nútila šetriť viac ako počas pandémie či finančnej krízy,“ uviedli štatistici.

Spotreba slovenských domácností vlani reálne klesla o 2,5 %, čo je najviac za posledných takmer 30 rokov. Verejný sektor a neziskové inštitúcie tiež znížili výdavky po zohľadnení inflácie.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno