Schyľuje sa na Cypre k roztržke kvôli energetickým zdrojom?

Na tureckej časti ostrova pristál dron, pomocou ktorého chcú cyperskí Turci pátrať po ložiskách ropy a zemného plynu v šelfovom mori.

Turecko po možných ropných náleziskách v okolí tureckej časti Cypru pátra už od tohtoročného februára. Za týmto účelom do oblasti poslalo dve prieskumné lode s vojenským sprievodom. Odpoveďou však bolo upozornenie zo strany Európskej únie, že ide o ilegálnu aktivitu, a že je pripravená voči Turecku uvaliť sankcie.

Turecko teda teraz na Cyprus poslalo bezpilotné lietadlo, ktorého oficiálnym poslaním je práve prehľadávanie morského dna s cieľom možnej ťažby ropy a zemného plynu. Ankara navyše tvrdí, že vo vodách, kde na akýkoľvek prípadný nález nerastných surovín má nárok turecká časť Cypru, operovali lode z gréckej časti ostrova.

Atény naopak obvinili Turecko z narušovania medzinárodného práva po tom, čo Ankara podpísala s Líbyou medzinárodne uznávanú vládu zmluvu o morských hraniciach. Turecko je presvedčené, že zmluva mu dáva právo brániť svoje legitímne záujmy v regióne. Napätie sa tu teda opäť po nejakom čase stupňuje.

 

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno