Americký minister energetiky Dan Brouillette verí, že Saudská Arábia a Rusko zasadnú k rokovaciemu stolu, aby ukončili ropnú cenovú vojnu, ktorá drví všetky ropné veľmoci.

Brouillette očakáva, že k dohode medzi oboma znepriatelenými stranami by mohlo dôjsť  v druhej polovici tohto týždňa. Svoj optimizmus opiera o rozhovory, ktoré viedol so svojím saudským aj ruským náprotivkom. „Stretnú sa počas tohto týždňa a dúfam, že ukončia toto nedorozumenie, ktoré začalo pred niekoľkými týždňami,uviedol americký minister energetiky.

Dan Brouillette tiež vyjadril nádej, že Rusko aj Saudská Arábia nakoniec kývnu na svoju účasť na obmedzení ťažby ropy o desať až pätnásť percent. „Áno, verím tomu,potvrdil. Rusko dalo už skôr najavo, že je ochotné rokovať ako so Saudskou Arábiou, tak s ďalšími štátmi skupiny OPEC +, ku ktorej sa Rusko pripojilo v roku 2017. Rovnakú vôľu vyjadrili tiež ďalší významní hráči, avšak kladú si podmienku, že ťažbu obmedzia aj štáty mimo OPEC +, najmä USA.

Cena ropy začala padať po krachu rokovaní krajín OPEC a OPEC +, ktoré sa uskutočnilo v prvej dekáde marca. Drastické zlacnenie čierneho zlata bolo vzápätí podporené prepuknutím pandémie vírusu SARS-CoV-2, v dôsledku ktorej došlo k paralýze prakticky celého svetového hospodárstva. Dopyt po rope začal dramaticky klesať, čo sa odrazilo na poklese ceny pod tridsať dolárov za barel.

4 KOMENTÁŘE

  1. […] „Je to významný skok vpred, ktorý urýchli strategickú transformáciu našej spoločnosti na jedného z najväčších hráčov petrochemického priemyslu,“ uviedol vo vyhlásení výkonný riaditeľ Saudi Aramco Amin Nasser. SABIC je totiž štvrtá najväčšia petrochemická spoločnosť na svete. Saudi Aramco sa tak ešte viac premení z jednoduchého ťažiara v spracovateľa ropy. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno