Ropa vystúpila na dvojročné maximum. Ceny ženie nahor optimizmus na trhu

Barel ropy brent sa vo štvrtok predával za takmer 73 dolárov. To je najviac od mája 2019. Severoamerická ropa WTI je dokonca najdrahšia od októbra 2018.

ropa, cena ropy, brent

Podľa predikcie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu sa dopyt po tejto strategickej surovine tento rok zvýši o 6,6 percenta, čo predstavuje necelých 6 miliónov barelov denne. OPEC tento vývoj predikuje už druhý mesiac v rade, hoci varuje pred neistotou, ktorá na svetovom trhu s ropou môže zo dňa na deň zavládnuť.

Ako príklad uvádza nové vlny pandémie v Indii, Japonsku alebo niektorých častí Európy. „Svetové ekonomické oživenie bolo oneskorené znovuobjavením nových nákaz a v niekoľkých prípadoch dokonca obnovením lockdownov,“ uviedla Organizácia vo svojej mesačnej správe. OPEC však stále očakáva, že k zrýchleniu globálneho rastu dopytu po rope dôjde v druhom polroku 2021.

Najviac sa na rastúcom dopyte budú podieľať Spojené štáty a ďalšie štáty OECD. Ropa tak bude aj naďalej mierne zdražovať, ak OPEC nezačne výraznejšie zvyšovať ťažbu. Tá sa v máji zvýšila o 390 tisíc barelov denne na 25,46 miliónov barelov. V hre je zvýšenie na 27,7 miliónov barelov denne.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno